Ekonomika USA rastie rýchlejšie, než sa očakávalo

Ekonomika sa v januári až marci rozšírila o anualizované tempo 3,2% , vysoko nad prognózami analytikov.
 
Ekonomika sa zrýchlila od predchádzajúceho štvrťroka, keď rástla tempom 2,2%.
 
Niektorí analytici však varovali, že rast bol posilnený jednorazovými faktormi a v nasledujúcich mesiacoch by sa mohol spomaliť.

amerika
 
Zdá sa, že čísla rastu, ktoré budú v nadchádzajúcich mesiacoch podliehať revízii, rozptýlia obavy z hospodárskeho spomalenia.
 
Minister obchodu Wilbur Ross tieto údaje privítal a povedal: „Trumpovo hospodárstvo opakovane vzdorovalo skeptikom, ktorí predpovedali hospodársky pokles a obnovili pozíciu Ameriky vo svete ako dôsledný zdroj hospodárskeho rastu.“
 
Obchod pomohol v prvom štvrťroku podporiť rast, keď sa dovoz znížil. Od druhého štvrťroka 2015 si spoločnosti vybudovali najrýchlejšie zásoby tovarov.
 
Spotrebiteľské výdavky, ktoré poháňajú asi dve tretiny ekonomickej aktivity v USA, však v prvom štvrťroku vzrástli len o 1,2% z pôvodnej úrovne 2,5%.
 
Toto číslo bolo dosť prekvapujúce a určite varuje niektoré varovania pred možnou recesiou v USA.
 
Existovali však niektoré črty údajov, ktoré naznačujú, že celková miera rastu je trochu lichotivá. Zrýchlenie niečoho prispelo spoločnostiam, ktoré budovali svoje zásoby tovaru. To je proces, ktorý nebude pokračovať na neurčito, nie v rovnakej miere.
 
Príspevok bol aj z vládnych výdavkov az medzinárodného obchodu. Posledný z nich je pozoruhodný v súvislosti so zvýšením napätia na svetovom trhu, ktoré je do značnej miery dôsledkom asertívnejšej politiky Trumpovej administratívy. Bude to trvalo?

zisk
 
Výdavky spotrebiteľov sú tradičným zdrojom hospodárskej sily USA. V tomto období rástla, ale pomalšie ako predtým. Výdavky na tovar v skutočnosti poklesli, hoci to bolo viac ako kompenzované službami.
 
Niektorí pozorovatelia poukazujú na to, že prvý odhad pre tento štvrťrok je zvyčajne revidovaný smerom nahor. Takže sme mohli skončiť s ešte silnejšou postavou.