Plameniaky

Tieto zaujímavé tvory ste už určite mali možnosť vidieť v ZOO alebo v televíznych reláciách o prírode, či na záberoch fotografov, ktorí ich dokázali zachytiť v stoji na jednej nohe. Vyzerá to síce nepohodlne, no vtáky s tým nemajú žiadny problém, vydržia v tejto polohe aj celé hodiny. Pohľad na ne v tejto situácii je veľmi pôsobivý. Má to pre nich vôbec nejaký hlbší význam? S touto otázkou nám pomôžu odborníci, ktorí sa pozorovaním plameniakov zaoberajú.

plamenáci

Prečo iba jedna noha?

Okrem odpočinku plameniaky na jednej nohe radi lovia planktón vo vode, tvorí základ ich potravy. Skupina amerických vedcov z Filadelfie už dlhší čas hľadá odpoveď na túto záhadu a preto sa rozhodli, že podrobia vtáky výskumu. Radi by verejnosti objasnili doposiaľ nezodpovedané otázky o dôvode, čo ich k tomu vedie a aký praktický význam to pre nich má. Po niekoľkých mesiacoch pozorovania prišli s úplne jednoduchým vysvetlením. Plameniaky potrebujú zabezpečiť svojmu telu stálu teplotu, ale to by bol problém, ak by im bola zima, prípadne by ich telo vychladlo. Ide vlastne o istú formu termoregulácie.

Voda ako odoberateľ tepla
Státie na jednej nohe vtáky využívajú väčšinou vtedy, keď stoja vo vode fytoplanktón, pretože voda má tú vlastnosť, že dokáže telu plameniaka odobrať väčšie množstvo tepla. Striedaním končatín, ponorených vo vode, si tak vedia svoju telesnú teplotu regulovať. Nedávajú prednosť žiadnej z končatín, nohy striedajú. Toto zistenie môže vysvetliť podobné konanie aj iných druhov vtákov, keď stojac vo vode držia jednu nohu zdvihnutú a pokrčenú, no asi najvýraznejšie sa to prejavuje pri plameniakoch.

plameňák

Únik pred dravcom
Vedci tento nezvyčajný postoj vysvetľujú aj schopnosťou plameniakov v tejto neobvyklej polohe zabrániť únave svalstva, hlavne jeho stuhnutiu, čo by im znemožnilo rýchly únik v prípade nečakaného napadnutia dravcom. Je dokázané, že udržanie telesného tepla je hlavným dôvodom státia na jednej nohe, pretože práve vtáky cez chodidlá a nohy strácajú najviac telesného tepla, ale postojom, keď jedna noha je v polohe tesne pri tele dokážu zabrániť úniku tepla a ušetriť si ho.