Zakladateľ Insys Therapeutics John Kapoor odsúdený v prípade opiátov v USA

Bostonská porota zistila, že Kapoor a štyria kolegovia sprisahali, aby podplatili lekárov, aby predpisovali návykové lieky proti bolesti, často pacientom, ktorí ich nepotrebovali.
 
Bývalý miliardár bol uznaný vinným z vydierania sprisahania za jeho úlohu v systéme, ktorý tiež zavádzal poisťovateľov.

léky
 
Desiatky tisíc úmrtí boli spôsobené predávkovaním opiátmi v USA.
 
Indoor-rodený Kapoor založil drogy Insys Therapeutics v roku 1990 a postavil ju do multimiliardovej spoločnosti.
 
Porota zistila, že Kapoor tiež zavádzal zdravotné poisťovne o potrebách pacientov na lieky proti bolesti, aby sa zvýšil predaj fentanylového spreja firmy Subsys.
 
Súd vypočul, že Kapoor – ktorý bol zatknutý v roku 2017 v ten istý deň prezident Donald Trump vyhlásil krízu opiátov za "národnú krízu" – spustil systém, ktorý platil úplatky lekárom, aby hovorili na falošných marketingových podujatiach, aby podporili Subsys.
 
Počas desaťtýždňovej skúšky boli porotcovia tiež vystavení rapovým videom, ktoré vytvorili Insys pre svojich zamestnancov na spôsoboch zvýšenia predaja predplatiteľov.
 
Kapoor a jeho spoluobžalovaní – Michael Gurry, Richard Simon, Sunrise Lee a Joseph Rowan – čelia až 20 rokov väzenia.
 
Vyhlásenie Kapoorovho právnika povedal, že bol "sklamaný" verdiktom. Muži tieto obvinenia popreli a uviedli, že sa plánujú odvolať.
 
Spoločnosť Forbes v roku 2018 uviedla Kapoorovu čistú hodnotu v hodnote 1,8 mld. USD (1,4 mld. GBP).
 
Jeho presvedčenie znamená víťazstvo v úsilí vlády USA zamerať sa na spoločnosti, ktoré zrýchlili krízu v súvislosti s opiátmi.

pilulky
 
Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že opioidy – trieda liekov, ktorá obsahuje všetko od heroínu po legálne lieky proti bolesti – sa v roku 2017 zúčastnili takmer 48 000 úmrtí.
 
Epidémia začala legálne predpísanými liekmi proti bolesti vrátane Percocetu a OxyContinu. Zintenzívnila sa, pretože boli odklonené na čierny trh.
 
Došlo tiež k prudkému nárastu v používaní nelegálnych opioidov vrátane heroínu, zatiaľ čo mnohé pouličné drogy sú priťahované silnými opioidmi, ako je napríklad Fentanyl, čím sa zvyšuje riziko predávkovania.